Tudomány / Pszichológia / Gondolatok a tudat eredetéről

Linkajánló

A reprezentációs robbanás

Mivel az előbbiek szerint az öntudat s talán a tudat is szorosan kötődik a reprezentációkhoz, kialakulásuk magyarázatához egy olyan evolúciós erőre van szükségünk, amely valamilyen módon fejleszteni képes az élőlény reprezentációs képességét.

Az egyik ilyen lehetőségre Humphrey mutatott rá először. Elmélete szerint a társas élet jelentős mértékben megnöveli a szükséges reprezentációk számát és értékét.16 Robin Dunbar agykéreg-mennyiséggel kapcsolatos vizsgálatai ezt a feltételezést alátámasztották, és idővel általánosan is elfogadott lett.17

Egy élőlény környezete igen nagy részben más élőlényekből áll. Ahhoz, hogy egy csoportban élő állat érvényesíteni tudja genetikai érdekeit, meg kell tudnia különböztetni egymástól társait, emlékeznie kell azok egyéniségére, nyomon kell követnie a folyamatosan változó szövetségeket és ami a legfontosabb, minél jobb előrejelzésekkel kell szolgálnia társai viselkedésével kapcsolatban. Márpedig egy élőlény rendkívül komplex rendszer, s viselkedésének előjelezése így igen komplikált feladat. E probléma pedig elvezet minket Dennett intencionalitás-filozófiájához.

Az intencionalitás

Az intencionális rendszerek olyan rendszerek, melyek viselkedése viszonylag megfelelően megjósolható oly módon, hogy vélekedéseket és vágyakat tulajdonítunk nekik18. Dennett példájával élve egy sakkautomata vizsgálható fizikai szinten (részecskéről részecskére haladva), tervezeti szinten (programkódot elemezve), vagy intencionális alapállásból is (feltételezve, hogy a gép nyerni akar, és mindent eszerint fog tenni). A szintek közt felfele haladva egyre kevesebb adatot kell feldolgoznunk - de persze előrejelzéseink is egyre kevésbé lesznek pontosak. Míg azonban egy sakkautomata fizikai vagy tervezeti szinten való vizsgálata rengeteg időt és energiát igényel, az intencionális alapállás lehetővé teszi viselkedésének valósidejű bejóslását.

Az intencionális alapállás nem feltételezi se alkalmazójáról, se a céltárgyról, hogy annak vélekedései és vágyai vannak: mindössze azt feltételezi, hogy egy adott ágens racionálisan viselkedve követ egy megadott célt, a számára elérhető információk használatával - azaz kezelhető úgy, mintha lennének vélekedései és vágyai.

Alkalmazás

A számítási igényen és sebességen felül az intencionális alapállás egy másik fontos jelentőséggel is bír: a vizsgálanó objektum pontos ismerete nélkül is alkalmazható. Ez megfelelő eszközzé teszi ahhoz, hogy segítségével próbáljuk megjósolni csoporttársaink viselkedését.

Ám a csoporttársak modellezése természetesen nem elég: agyunk önnön működését sem ismeri. Fizikai szinten nem is lenne lehetősége arra, hogy előre pontosan kiszámítsa, mit fog tenni: ezen a szinten egy esemény kiszámításához legalább annyi idő kell, amennyi alatt maga az esemény bekövetkezik. A tervezeti szint se sokkal jobb a fizikainál: az agynak fel kellene építenie önmaga modelljét, mely állandó jelleggel követi az agy evolúciós változásait, és természetesen figyelembe veszi magát a modellt is. Ez esetben a modellnek többek közt önmaga viselkedését kellene megjósolnia, egy ilyen jóslás során azonban figyelembe kell venni magának a jóslásnak a folyamatát (mivel az megváltoztatja a modell állapotát), ami viszont végtelen ciklushoz vezet.19 Márpedig a csoportban lévő élet modellezéséhez az agynak feltétlenül szüksége van arra, hogy számoljon saját későbbi tetteivel. Nem tehet hát mást, mint hogy önmagával szemben is az intencionális alapállást választja.

Az előbbiek során azt láttuk, hogy a kísérletek szerint az ember sem tudja pontosan, mit miért csinál. Most megkaptuk a választ, miért nem: az agy csak mint intencionális rendszert tudja vizsgálni önmagát, s így jellegéből adódóan nem képes tökéletesen pontos előrejelzésekre. (A modern tudomány lehetővé tette, hogy embertársaink agyát tervezeti, vagy akár fizikai szinten is tanulmányozzuk. Ez nem áll ellentétben az imént írottakkal: 'tervrajzuk' ismeretével se leszünk képesek önmagunk jövőbeli viselkedését megjósolni.)


Előző oldal Előző oldalKövetkező oldal Következő oldal
© halmaz.hu