Tudomány / Pszichológia / Az agy, az elme és a képzelet

Linkajánló

5. Ontológiai áttekintés

5.1. A szerveződés

Ha egy okozó dolog úgy kap szerepet az általa okozott dolog létrejöttében mint egy olyan közeg, amiből az okozott dolog létrejön, akkor az okozó dolgot okozó közegnek nevezem. Ha egy okozó dolog úgy kap szerepet az általa okozott dolog létrejöttében mint egy olyan mintázat, ami szerint mint terv szerint az okozott dolog létrejön, akkor az okozó dolgot okozó tervnek nevezem. Ha egy okozó dolog úgy kap szerepet az általa okozott dolog létrejöttében mint egy olyan készítő, ami által az okozott dolog létrejön, akkor az okozó dolgot okozó készítőnek nevezem. Ha egy okozott dolog úgy kap szerepet az azt okozó dolog létrejöttében mint egy olyan mintázat, ami akár az okozó dolog okozó terve is lehetne, akkor az okozott dolgot okozott minonak nevezem. Az okozó tervet és az okozott minot összefoglaló néven ontológiai mintának nevezem. Ha egy adott valaminek egy másik valami az okozója vagy az okozott minoja, akkor az adott valamit ehhez a másik valamihez viszonyítva ontológiai központnak nevezem.

Ha egy üvegfúvó poharat készít, akkor a következőket mondhatjuk. Az ontológiai központ a pohár. A pohár okozó közege a megfújt üvegmassza. Ha a pohár egy az alakjára vonatkozó olyan elképzelés szerint veszi fel az alakját, amely az üvegfúvóban a munkafolyamat megkezdésénél korábban készen áll, akkor a pohár okozó terve az üvegfúvó készen álló elképzelése. Ha a pohár az alakjára vonatkozó olyan elképzelések szerint veszi fel az alakját, amelyek az üvegfúvóban a munkafolyamat során ötletszerűen merülnek fel, akkor a pohár okozó terve a felmerült és egymásra épülő vagy egymást módosító elképzelések sorozata. Ha a pohár nem az alakjára, hanem a munkafolyamat műveleteire vonatkozó elképzelések szerint veszi fel az alakját, akkor a felmerült elképzelések sorozata nem a pohár, hanem a munkafolyamat okozó terve. A pohár okozó készítője az üvegfúvó és az üvegfúvó által használt szerszámok. Illetve a pohár okozó készítői még azok a fizikai – kémiai – biológiai tényezők is, amelyek a pohár alakját valamennyire mindig különbözővé teszik az okozó tervétől. Az így létrejövő különbségek a pohár okozott minojába tartoznak. A pohár alakja az okozó tervéből és az okozott minojából áll össze.

Ha egy pohár képe leképződik a retinánkon, akkor a következőket mondhatjuk. Az ontológiai központ a retinális kép. A retinális kép okozó közege a retina anyaga és energiái. A retinális kép okozó terve egy lehetséges felfogás szerint a pohár. Eszerint a felfogás szerint a retinális kép okozó készítője a pohárról a retinára visszavert fény és maga a retina, amely ezt a fényt feldolgozza. De felfoghatjuk a retinális kép létrejöttét úgy is, hogy a retinális kép okozó terve a pohárról visszaverődő fény jellemzőinek csoportja, a retinális kép okozó készítője pedig a fény jellemző csoportja szerint dolgozó retina.

Ha az ontológiai minta az okozó közeg elrendeződéseként viszonyul az ontológiai központhoz, akkor a következőket mondhatjuk. Az ontológiai központot geometrikus központnak nevezem. Az ontológiai mintát geometrikus mintának nevezem. Ha az ontológiai minta okozó terv, akkor az okozó tervet geometrikus tervnek nevezem. Ha az ontológiai minta okozott mino, akkor az okozott minot geometrikus minonak nevezem. Az okozó készítőt geometrikus készítőnek nevezem.


Előző oldal Előző oldalKövetkező oldal Következő oldal
© halmaz.hu